Skoči na glavno vsebino

V petek, 7. 2. 2020, smo na Polšniku napolnili dvorano, da bi počastili slovenski kulturni praznik.

Kot vsako leto, smo tudi letos prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku pričeli s slovensko himno. Ponosom in močjo slovenskega naroda. In kot je v uvodnem govoru povedala vodja podružnične osnovne šole Katarina Juvan, ob kulturnem prazniku obeležujemo smrt in ne rojstva velikega pesnika Franceta Prešerna. Kar pa se zdi nenavadno, saj veljamo Slovenci za vesel in vriskajoč narod. Tako ga je namreč opisoval tudi Ivan Cankar. Pa pustimo preteklost, čeprav je za nas Slovence in našo kulturo še kako pomembna. Ker smo Polšničani veseli ljudje, smo v tem duhu tudi nadaljevali. Po kratki predstavitvi  je oder zavzel Moški pevski zbor Polšnik, ki nam je v sklopu svojega praznovanja – 45. letnice zbora, uprizoril ponovitev Operete Kovačev študent. Fantje so pokazali svojo pevsko moč in ponovno navdušili polno dvorano. In navdušenje se je nadaljevali tudi po tem, ko so pevci zapustili oder. Zavzeli so ga namreč naši najmlajši – otroci in vzgojiteljici vrtca Polhek. Ker smo ponosni na svojo kulturno dediščino in jo v tem duhu tudi ohranjamo od malih nog, so nam predstavili ljudski ples Peričice. Kaj pa kultura v bistvu sploh je, so nam pod vodstvom učiteljice Katarine v simpatičnem filmu povedali učenci prve triade, ki so svoj nastop sklenili še z deklamacijo pesmi Kaj je kultura? Ste se kdaj vprašali, kaj  je subkultura? To so nam zelo nazorno prikazali učenci 4. in 5. razreda, pod vodstvom učiteljice Ide Dolar, ki so na zelo svojstven in najstniški način prikazali ljudsko pravljico o Repi velikanki. Zelo zanimivo. Ker pa je zelo pomembno, da se pisana beseda ohranja v svoji izvorni obliki, so nam učenci predstavili še Prešernovo pesem Od železne ceste  ter pesem Pavle Voje Takole, pa amen. Da so otroci tisti, ki kulturo preko svojih staršev prenašajo naprej in ji dajejo moč, da ne usahne, smo lahko videli v zaključni točki naše prireditve. Otroški zborček, pod vodstvom učiteljice Katarine, nam je ob spremljavi Vilija Gučka na kitari zapel pesem Življenja krog in kot je bilo opaziti med občinstvom, je bilo marsikatero oko orošeno.
V kulturi je moč in mi na Polšniku to še kako dobro vemo in v tem duhu tudi vzgajamo naše otroke.

Tanja Ribič

Foto: Barbara Bučar

 

Dostopnost