Različnost je zakon!
V petek, 19. 11., so sedmošolce obiskali predstavniki iz Društva paraplegikov ljubljanske pokrajine in v okviru projekta »Različnost je zakon!«, s katerim osveščajo mlade in jih opozarjajo na nevarnosti, ki prežijo nanje v prometu in drugje, z učenci izvedli zanimive delavnice. Gospa Mirjam, ki je tudi predsednica društva, je za učence pripravila predavanje na temo invalidnosti. Učenci so izvedeli veliko zanimivega, od tega, kako lahko pride do nesreče, zaradi česar nekdo postane invalid, do tega, kaj je razlika med tetraplegikom in paraplegikom. Mirjam je povedala svojo zgodbo, kako se je pri šestnajstih letih ponesrečila z motorjem, gospod Jože pa svojo, on je imel prometno nesrečo z avtomobilom. Oba sta poudarila pomen samozaščite v prometu: kako je pomembno, da si nadenemo čelado in smo previdni. Ne samo v prometu, tudi pri športu (na primer skok na glavo v vodo) ali kasneje na delovnih mestih (nesreče s traktorji).
Da se življenje invalidov ne konča z njihovo nesrečo, pač pa nekateri zaživijo še bolj polno življenje, so dokazali invalidi-športniki: učenci so se poizkusili v igranju košarke in namiznega tenisa. Preizkusili so se tudi z vožnjo z invalidskim vozičkom po poligonu in od blizu spoznali, s kakšnimi ovirami se invalidi srečujejo pri vsakdanjem življenju.
Delavnice so na učence naredile globok vtis. Spoznali so, da bi se marsikdo lahko ognil nesreči in s tem invalidnosti, če bi poskrbel za svojo varnost. Vsi skupaj, tako predstavniki društva kot mi učitelji, si želimo, da bi si jih učenci zapomnili v tej meri, da bi vedno poskrbeli za svojo varnost in zaščito, saj jih ravno to lahko obvaruje pred poškodbami, ki jim lahko za vedno spremenijo življenje.
Zapisala: Milica Bučar